Društvo

ANA MILJANIĆ PREDVODI BORBU ZA RAVNOPRAVNOST ŽENA U CRNOJ GORI

(15 riječi)

Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista

Povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena, posvećujem ovaj tekst jednoj od istaknutih borkinja za prava i bolji položaj žena u Crnoj Gori. Ovaj dan simbolizuje borbu žena širom svijeta za ravnopravnost, priznavanje i poštovanje njihovih prava, kao i osvještavanje društvenih, ekonomskih i političkih doprinosa žena. U Crnoj Gori, kao i u mnogim drugim zemljama, žene su vodeća snaga u promovisanju promjena i osnaživanju ženske populacije da se suprotstavi izazovima sa kojima se suočava u današnjem društvu. U ovom kontekstu, Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) predstavlja jednog od bitnih aktera u borbi za zaštitu i unapređenje prava žena na tržištu rada.

Poseban fokus stavljen je na Sekciju žena USSCG-a, koja pod liderstvom  predsjednice Ane Miljanić,  teži ne samo prepoznavanju i rješavanju problema sa kojima se žene suočavaju na radnom mjestu, već i stvaranju snažne mreže podrške i solidarnosti među ženama. Ova sekcija predstavlja most između individualnih borbi i kolektivnih akcija, pružajući jak intelektualni nivo za razmjenu iskustava, znanja i strategija za prevazilaženje prepreka. U duhu slogana “Žena je ženi most“, Sekcija žena USSCG-a simbolizira snagu zajedništva i podrške, naglašavajući važnost međusobne pomoći i saradnje.

O svom angažmanu Ana Miljanić kaže:  “Žene, kroz vjekove, predstavljaju temelj društva, sjeme iz kojeg niču porodice, prožete ljubavlju i skladom. Uprkos svojoj ključnoj ulozi, na tržištu rada suočavaju se sa nizom predrasuda, koje se kreću od patrijahalnih prdrasuda i mišljenja da im nije mjesto u radnom okruženju, do očiglednih nepravdi u odnosu na zarade u poređenju sa njihovim muškim kolegama. Iako su, prema dostupnim statističkim analizama, žene često više obrazovane, paradoks leži u činjenici da muškarci konzistentno ostvaruju veće prihode. Ova problematika nije ograničena samo na granice Crne Gore; slične izazove susreću ekonomije čak i onih zemalja koje se smatraju naprednijima, što dodatno potencira potrebu za širom svjesnošću i prepoznavanjem ovog problema.

Posebno je važno istaknuti evoluciju borbe ženskih prava; današnji izazovi razlikuju se od onih iz prošlosti, kada je primarni fokus bio na sticanju prava na zaposlenje i ekonomski doprinos porodičnom budžetu. U sadašnjosti, ova borba je usmjerena ka ostvarivanju jednakosti u zaradi za obavljanje istih ili sličnih poslova. Sekcija žena Unije Slobodnih Sindikata Crne Gore (USSCG) zacrtala je kao svoj cilj stvaranje čvrstih veza među ženama na svim nivoima sindikalnih organizacija, kako bi se prikupljale i analizirale informacije o problemima i preprekama sa kojima se žene susreću u radnom okruženju. Osim toga, inicijativa je usmjerena na provođenje kontinuiranih edukacija, čime bi se osiguralo da žene postanu i ostanu konkurentne na tržištu rada. Vođene sloganom “Žena je ženi most“, teže izgradnji mostova podrške i saradnje, pružajući ruku pomoći u izazovnim situacijama, ali i prostor za druženje i razmjenu iskustava u sretnijim vremenima. Ova inicijativa ne predstavlja borbu za nadmoć nad muškarcima, već principijelnu borbu za ostvarivanje temeljnih ljudskih prava – jednakost za sve, bez obzira na pol.“

Ana Miljanić, svojom neumornom posvećenošću i borbom, nesebično podsjeća na riječi koje su odjeknule kroz vrijeme, izgovorene od strane jedne od najistaknutijih borkinja za prava žena: “Nije dovoljno samo boriti se za prava žena; važno je boriti se za redefinisanje i preoblikovanje društva po mjeri svih nas.“ Ove riječi, koje odzvanjaju snagom i istinom, Ana Miljanić usvaja kao vodilju u svojoj neumornoj misiji za pravdom i jednakim mogućnostima za sve žene u Crnoj Gori. Njena predanost nije samo borba protiv vidljivih nepravdi; to je borba za duboke promjene u načinu na koji društvo percipira žene, njihovu ulogu i doprinos. Ona, poput svjetionika, osvjetljava put ka boljem i pravednijem društvu, đe će svaka žena biti cijenjena, poštovana i nagrađivana jednako kao i njeni muški kolege. Ana Miljanić, s duhom koji ne posustaje, pokazuje da je prava borba ona koja se vodi srcem i umom, a njen put i posvećenost služe kao inspiracija i podsjetnik da je svaka bitka za prava i slobodu žena, ujedno i bitka za humanije, pravednije društvo. U njenim akcijama i riječima nalazimo snagu i motivaciju da nastavimo koračati zajedno ka svijetlijoj budućnosti, đe će prava žena biti neupitna i đe će svaka žena znati da ima most solidarnosti i podrške na kojem može da stane čvrsto i hrabro.

U čast 8. marta, ovaj tekst posvećen je naporima Ane Miljanić i Sekcije žena USSCG-a u osnaživanju žena, promovisanju ravnopravnosti i stvaranju pravednijeg i inkluzivnijeg radnog okruženja. Pritom, osvjetljavamo izazove sa kojima se žene suočavaju, ali i uspjehe koje su postigle, kao podsjetnik na put koji je pređen, ali i na rad koji još uvijek predstoji kako bi se ostvarila puna ravnopravnost žena u Crnoj Gori i širom svijeta.

 



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.