Ekonomija

Mulešković: Ako podbaci turistička sezona slijedi novo zaduživanje

(15 riječi)

Crna Gora se suočava sa ozbiljnim fiskalnim izazovima, padom prihoda u ključnim sektorima i upozorenjima relevantnih institucija na usporavanje ekonomskog rasta.

Ekonomski analitičar   Mirza Mulešković   u razgovoru za Portal Analitika  objašnjava razloge za zabrinutost, upozorava na potrebu za hitnim reformama i ukazuje na posljedice koje bi loša ljetna turistička sezona mogla imati javne finansije. 

Upozorava i da se bez stabilnog ekonomskog okvira i jasne vizije razvoja Crne Gore ne može približiti članstvu u Evropskoj uniji.

Trend koji može ozbiljno ugroziti fiskalnu stabilnost 

Prema prognozama Evropske komisije, crnogorska ekonomija u ovoj godini trebalo bi da poraste tri odsto, što je znatno manje od optimističnih očekivanja Vlade iz decembra prošle godine, kada je prognoziran rast od 4,8 odsto. U međuvremenu, podaci CBCG pokazuju da su prihodi od turizma u prvom kvartalu ove godine manji za 10 posto u odnosu na isti period 2024. godine.

Mulešković ukazuje da takav trend može ozbiljno ugroziti fiskalnu stabilnost.

„U prva dva mjeseca imali smo privremeno finansiranje, pa treba da vidimo na koji način će se ponašati rashod, jer čini mi se da će taj deficit, ukoliko se nastavi ovakva naplata prihoda, biti još veći. Ukoliko budemo imali lošu sezonu, a strah me je da se nijesmo dobro pripremili za nju, za očekivati ​​je da imamo nova zaduženja, jer naše javne finansije kreirane su tako da dominantne sezone zavise“, upozoravaju od turističke sezone zavise.

Fiskalna strategija mora se revidirati

Prema podacima CBCG, u prvom tri mjeseca ove godine registrovan je veći budžetski deficit nego lani, dok su rashodi porasli za 61,3 miliona eura ili 10,5 odsto. Mulešković objašnjava šta to znači za dugoročnu stabilnost.

„Ne možemo govoriti o stabilnosti javnih finansija ukoliko se Crna Gora konstantno zadužuje i ukoliko imamo plan zaduženja koji se iz godine u godinu povećava za otplatu starih dugovanja i investicija, što će u značajnoj mjeri povećati javni dug“, naglašava Mulešković.

On dodaje i da sve relevantne institucije ukazuju na hlađenje ekonomije, koja je dominantno bazirana na potrošnji.

"Vještačko, administrativno povećanje zarada dovelo je do rasta cijene, a to je izazvalo dodatno zaduživanje. Kada implementirate takav model, veoma je teško njime upravljati, jer kada dođe do hlađenja, ulazite u značajne probleme u dijelu finansija javnih", upozorava Mulešković.

Dodajte i da nas mogu očekivati ​​i nepopularne mjere.

„Ono što može da se desi jeste da imamo određeno 'stezanje kaiša', što bi uticalo na sve sfere našeg društva”, napominje on.

Projekcije su, kaže, da će naša ekonomija rasti tri odsto, a ne kako je planirano fiskalnom strategijom.

"Prošle godine naša ekonomija nije rasla u skladu sa planiranom fiskalnom strategijom. Zbog toga je neophodno revidirati kompletnu strategiju. Sa nižim stopama rasta, vjerovatno ćemo ulaziti u dodatna opterećenja što se tiče budžetskih rashoda ali i problema sa budžetskim prihodima", ističe sagovornik Analitike.

Manja naplata poreza i problema u penzionom sistemu

Mulešković ukazuje i da naplata poreza na dobit u prvom kvartalu zaostaje za planom.

"Imali smo i određeni proizvod mogućnosti predaje računa i uplata. Tek kada se izvrši ta naplata biće jasno kakva je situacija", kaže Mulešković.

Činjenica je, kaže, da ukoliko dođe do pada da će se odraziti na javne finasije Crne Gore, jer sa reformama koje smo, kako dodaje, imali u protekle dvije godine, prihodi su veoma ograničeni, dok su sa druge strane rashodi veliki i nisu se smanjili u prethodnom periodu.

Napominje da se već sada vidi pad u prikupljanju doprinosa za PIO.

„Da jasno ukazuje da postoje sistemske greške po pitanju reforme penzionog sistema, treba vidjeti kako će se to odraziti na sistem i kako reagovati kako ne bismo upali u dublje probleme“, ističe Mulešković.

Netransparentnost odbija investitore

Crna Gora bilježi visoku stopu javne potrošnje, a istovremeno se suočava sa slabim strukturnim reformama, pa Mulešković upozorava da je to jedan od ključnih problema koji opterećuju državni budžet.

„Više od 30 odsto zaposlenih radi u javnoj administraciji, a tri puta više sredstava koja se izdvajaju za zarade u javnom sektoru nego za kapitalne projekte“, ukazuje on.

Stava je da takvom politikom ne možemo očekivati ​​održivu i razvojnu ekonomiju.

„Privrednike najviše slana netransparentnost poslovnog ambijenta, neefikasna administracija, propisi koji se često mijenjaju, neuključivanje poslovne zajednice u donošenje odluka, nedostatak radne snage i opterećujuća birokratija“, kaže Mulešković.

Sagovornik Analitike naglašava da su to stvari koje je nužno unaprijediti kako bi se crnogorska ekonomija razvijala.

„Posljednjih godina postalo je jasno da se ne možemo oslanjati isključivo na turizam. Moramo se ulagati u industriju, proizvodnju, poljoprivredu, energetiku, IT… U tom dijelu Crne Gore ima velike potencijale. Mora se mnogo više potruditi Država da obezbijedi uslove kako bi postala privlačna za nova radna mjesta u realnoj ekonomiji, navodi Mulešković.

Ulazak u EU zahtijeva snažnu ekonomiju

Stava je i da se treba vratiti strateškom upravljanju ekonomijom.

„Kada državna strategija definiše zajedno s privrednicima i ostalim subjektima, jasno će se vidjeti gdje želimo da budemo i kako ćemo postići“, poručuje Mulešković.

Upozorava da bi ulazak Crne Gore u EU sa ranjivom ekonomijom doneo bi više problema nego koristi.“

„Ukoliko želimo da budemo članica EU do 2028. godine mi moramo da razvijamo našu ekonomiju“, izričit je Mulešković.

Recept za neuspjeh

I stručnjaci ukazuju na to da su Crnoj Gori uskoro potrebne novčane direktne inostrane investicije investitor iz UAE je nedavno najavio da će odustati od ulaganja u Veliku, najavljujući da su sada u opticaju druge lokacije. Građani Crne Gore još ne znaju da li će i koliko biti uloženo, pa sagovornik Analitike ukazuje na netransparentnost našeg problema.

„Primjer investitoru iz UAE pokazao nam je kako ne treba upravljati investicijama. Netransparentnost je veliki problem. Moramo strateški upravljati ulaganjima., što kod nas nije slučaj“, ukazuje on.

Da bi, kako ukazuje Mulešković, imali održive strane investicije moramo više da se potrudimo u dijelu poslovnog investicionog ambijenta, vladavine prava, transparentnosti, efikasnosti državne uprave i svega onoga od čega zavisi da će se određeni stranac uložiti u Crnu Goru ili ne.

"Strane investicije su promijenile kompletnu sliku Crne Gore, unaprijedile kvalitet života i od obnove nezavisnosti unaprijedile kompletan sistem. Ali, država mora da postavi prioritete i privuče ulagače u nerazvijene oblasti i sektore", naglašava Mulešković.

Ukazuje da je kod nas dominantno ulaganje u nekretnine i pojašnjava da je neophodno privući investitora koji će ulagati u privredu i proizvodnju.

„Treba da bude presudna uloga države da takav investitor, tako što će obezbediti uslove i na taj način omogućiti priliv direktnih stranih investicija i tako dugoročni održivi razvoj“, ističe Mulešković.

On ukazuje na političku nestabilnost i priliv stranih investicija ne idu zajedno.

"Politička nestabilnost jedna je od glavnih kočnica za strane investitora. Investitori ne žele da rizikuju kapital u zemlji bez predvidljivog ambijenta. Bez stabilnog sistema vladavine prava, efikasne administracije i transparentnog poslovnog okruženja neće imati kredibilnog investitora", kategoričan je Mulešković.


Dok aerodrom u Tirani bilježi značajan rast broja destinacija i putnika, Crna Gora se suočava sa ograničenom povezanošću sa ključnim evropskim metropolama. Sagovornik Analitike ukazuje da je u određenoj mjeri i Crnoj Gori doprinijela tome da susjedna država zabilježi takav rast.

"Uvođenjem aerodromskih taksi u Crnoj Gori, loukost kompanije preusmjerile su se ka Tirani, čime smo praktično pomogli razvoju turističkog sektora Albanije. Njihova strategija treba da nas uči kako treba investirati u infrastrukturu i povezivanje", ocjenjuje Mulešković.

On ukazuje da nije bitno imati broj letova, već se mora obezbijediti i infrastruktura.



3 Komentara

Nema slike

sathish certvalue Postavljeno 28-05-2025 12:00:10

Certvalue is the top iso HACCP Consultants in Mauritius for providing iso HACCP Certification in Mauritius, La Vanille,Port Louis,Curepipe and other major Cities in Mauritius with services of implementation. https://www.certvalue.com/iso-haccp-certification-in-mauritius/

Odgovori ⇾
Nema slike

sathish certvalue Postavljeno 28-05-2025 11:59:52

In conclusion, the seven principles of HACCP work in an integrated manner to ensure food safety by focusing on prevention rather than detection. By identifying hazards, setting critical control limits, and monitoring key steps in the production process, HACCP helps organizations to proactively manage risks before they affect consumers. In countries like Mauritius, where food exports (e.g., seafood, sugar, and beverages) play a significant role in the economy, adopting HACCP is crucial for both domestic food safety and international trade compliance. Proper implementation of HACCP not only protects public health but also builds consumer confidence and opens doors to global markets, especially in regions that require stringent food safety standards such as the European Union. Ultimately, the success of a HACCP system depends on management commitment, staff training, continuous improvement, and strict adherence to these seven foundational principles. Certvalue is the top iso HACCP Consul

Odgovori ⇾

SMM World Panel Postavljeno 28-05-2025 11:19:20

The way you explain things is incredibly relatable and easy to grasp. Another brilliant post! smm service

Odgovori ⇾

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.