•   Četvrtak,Novembar 27.
  • Kontakt
Društvo

Ko koči isplatu zimnice za zaposlene u Glavnom gradu iako novca ima dovoljno

(15 riječi)

Sindikat zaposlenih u Glavnom gradu uputio je gradonačelniku Saši Mujoviću novo, detaljno obrazloženo pismo u kojem zahtijeva da se zaposlenima omogući isplata zimnice u tekućoj godini, podsjećajućinda je riječ o praksi koja se primjenjuje u brojnim lokalnim samoupravama i javnim preduzećima u Crnoj Gori, saznaje Pobjeda.

(Foto: Glavni grad Podgorica)

U dopisu, u koji je Pobjeda imala uvid, Sindikat naglašava da je inicijativa opravdana, finansijski izvodljiva i da ima podršku parlamentarne većine. Ističu da se od gradske administracije očekuje da se ponaša „kao odgovoran poslodavac koji vodi računa o standardu svojih radnika“. 

„Smatramo da bi i Glavni grad trebalo da njeguje takvu praksu i bude primjer poslodavca koji brine o svojim zaposlenima. Ohrabruje nas što su šefovi klubova parlamentarne većine prepoznali opravdanost inicijative“, navodi se u pismu. 

Sindikat podsjeća da se više puta obraćao gradonačelniku i Sekretarijatu za finansije, uključujući sekretara Balšu Špadijera, tražeći makar minimalnu isplatu zimnice. 

„Molimo da razmotrite mogućnost da se, u okviru finansijskih kapaciteta i prakse drugih lokalnih samouprava, obezbijedi zimnica ili odgovarajuća naknada za zaposlene“, stoji u dopisu. 

Prema dokumentima kojima raspolaže Skupština Glavnog grada, na žiro-računu je 31. decembra 2024. godine bilo 33.666.613,75 eura prenesenih sredstava. Za isplatu zimnice od 180 eura po zaposlenom potrebno je 233.300 eura, dok bi isplata od 270 eura iznosila oko 350.000 eura. 

Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, predsjednica Skupštine Jelena Borovinić-Bojović snažno podržava inicijativu i smatra da postoji zakonski osnov za isplatu. Izvori tvrde da je njen stav jasan: politička podrška, raspoloživa sredstva i ranija praksa drugih opština dovoljan su argument da se isplata realizuje već uz novembarsku zaradu. Kao ključni protivnik isplate navodi se sekretar za finansije Balša Špadijer, čije rigidno tumačenje propisa stoji iza odluke gradonačelnika da odbije zahtjev. 

Gradonačelnik Saša Mujović u odgovoru Sindikatu ponavlja da isplata ove godine nije moguća.

„Vjerujte da sam dao sve od sebe da se zimnica isplati. Ne postoji zakonski osnov – nije predviđena budžetom za 2025. godinu. Inicijativu smo uvrstili u plan za 2026.“, navodi Mujović. 

Sindikat ipak ostaje pri stavu da postoje i finansijski i pravni uslovi da se isplata obavi već tokom ove godine. Pismo završavaju apelom da gradska uprava još jednom razmotri mogućnost isplate „kako bi zaposleni osjetili makar minimalnu podršku poslodavca u trenutnim ekonomskim prilikama“. 

Prema saznanjima Pobjede, inicijativa će i narednih dana biti predmet intenzivnih konsultacija unutar gradske vlasti, dok je pitanje zakonskog osnova i dalje glavna tačka spora između Skupštine i Sekretarijata za finansije.



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.