Maturanti podgoričke Gimnazije obilježili 50 godina od završetka školovanja
Bivši učenici
podgoričke Gimnazije „Slobodan Škerović“, koji su maturirali školske 1975/76.
godine, obilježili su pola vijeka od završetka srednjoškolskog obrazovanja
okupljanjem u svojoj nekadašnjoj školi, a potom i svečanom večerom u Hotelu
Podgorica.
Druženje je počelo u školskom dvorištu, gdje su se nekadašnji školski drugovi nakon mnogo godina, a neki i nakon nekoliko decenija, ponovo sreli. Emocije nijesu izostale, jer ih je život odveo na različite strane svijeta, pa je susret probudio brojna sjećanja na gimnazijske dane.

U velikoj sali
Gimnazije minutom ćutanja odata je pošta preminulim profesorima i učenicima ove
generacije. U ime organizatora prisutne su pozdravili bivša učenica škole Vesna
Otašević i direktor Gimnazije Zoran Pejović.
Prema godišnjem
izvještaju škole za školsku 1975/76. godinu, podgorička Gimnazija tada je imala
393 maturanta raspoređena u 11 odjeljenja. Dva odjeljenja bila su prirodno-matematičkog,
a devet društveno-jezičkog smjera. Iz te generacije šest učenika nagrađeno je
za odličan uspjeh iz svih nastavnih predmeta tokom cjelokupnog školovanja, dok
je njih 25 dobilo priznanja za odličan uspjeh u svakom razredu gimnazije.
Generacija maturanata iz 1976. godine iznjedrila je brojne uspješne i ugledne ljude iz različitih oblasti – naučnike, ljekare, univerzitetske i srednjoškolske profesore, privrednike, advokate, novinare i umjetnike. Mnogi od njih svoje profesionalne karijere ostvarili su ne samo u Crnoj Gori, već i širom regiona i svijeta.

Iako danas
pripadaju starijoj životnoj dobi, nekadašnji gimnazijalci pokazali su da duh
mladosti nije izblijedio. Kako je kroz šalu primijetio jedan od njih: „Da sam
se rodio kada sam maturirao, danas bih bio u zrelim godinama, a ne imao još
dodatnih 18 ili 19 godina.“ Vesela atmosfera obilježila je cijelo veče –
pjevalo se, igralo, plesalo, igrala su se kola i crnogorsko oro, a druženje je
trajalo više od pet sati.
Većina prisutnih saglasila se da ubuduće ne treba čekati velike jubileje kako bi se okupili, već da bi ovakva druženja trebalo organizovati najmanje jednom godišnje. Kako su istakli, uspomene na školske dane ostaju među najljepšim životnim sjećanjima, a zajedničko evociranje tih trenutaka za njih ima posebnu vrijednost.

Obilježavanju 50
godina mature prisustvovala je približno polovina nekadašnjih učenika. Osim iz
brojnih gradova Crne Gore i zemalja regiona, pojedini maturanti doputovali su i
iz Sjedinjenih Američkih Država kako bi prisustvovali ovom značajnom jubileju i
ponovo se sreli sa generacijom koja je prije pola vijeka završila Gimnaziju
„Slobodan Škerović“.
B.P.
0 Komentara