Politika

CEDEM: DPS najjača partija, Bečić najpopularniji političar, 67,5 odsto bi glasalo da CG ostane nezavisna

(15 riječi)

Centar za demokratiju i ljudska prava je predstavio istraživanje političkog javnog mnjenja u 2021.

Direktorica Milena Bešić kaže da je istraživanje pokazalo da 44,1 odsto građana smatra da se Crna Gora kreće pogrešnim putem, 21,7 pravim putem a 20,8 nije moglo da procijeni.

"U odnosu na prethodno istraživanje u julu 2020. vidjećemo da odgovor da se CG kreće pogrešnim putem bilježi znatno mali pad i isto tako mali progres da se CG kreće pravim putem.

Na pitanje da li ste zadovoljni radom Vlade Zdravka Krivokapića odgovor veoma sam zadovoljan dalo je 5,2 odsto građana, uglavnom zadovoljan 20,7, uglavnom nezadovoljan 19,8 dok je vrlo nezadovoljno 32,3 a 22 odsto ispitanika nema stav.

Kako je pojasnila od 2017. pa do danas aktuelna vlada ulazi u taj silazeći trend pada nezadovoljstva, iako je došlo do promjene vlasti, te samom promjenom vlasti nije došlo do poboljšanja.

Što se tiče institucija i povjerenja građananajveće povjerenje građana je u sistem obrazovanja, SPC i zdravstveni sistem.

Prosječna ocjena političara od 1 do 5, Aleksa Bečić ima najveću ocjenu 2,47, zatim Milo Đukanović 2,45, Dritan Abazović 2,27, Zdravko Krivokapić 2,17.

Što se tiče rada ministarstava, najviše povjerenja građani imaju u Ministarstvo zdravlja 33,6 odsto, Ministarstvo prosvjete 32,6, Ministarstvo pravde 30,8, Ministarstvo finansija 30,3.

Ukoliko bi se naredne nedjelje održali izbori kojoj partiji bi dali glas - 31 odsto bi glasalo DPS, DF 18,7, Demokrate 18,4, URA 6,4, gdje se, kako je navela Bešić, može vidjeti da je DPS najjača partija pojedinačno.

BS ima podršku od 4,4 odsto, SNP 3,5, SDCG 3,4, SDP 3,0, Prava Crna Gora 1,9, AA 1,8, DEMOS 1,6, UCG 1,3, DUA 1,2, Forca 1,1.

DPS je, kako je rekla, zabilježio trend pada, dok Demokrate, DF i URA bilježe rast.

Na pitanje da li bi je glasali ukoliko bi Zdravko Krivokapić formirao partiju 2 odsto je kazalo da bi sigurno glasalo, vjerovatno 2,9 odsto, moguće 9,1 odsto, dok sigurno ne bih glasao 50,3 odsto, a onih koji nemaju stav je 17,4 odsto.

Što se tiče vanrednih parlamentarnih izbora 30,5 odsto građana smatra da ih treba raspisati što prije.

"Ovi što smatraju da ih treba raspisati što prije su ispitanici koji podržavaju DPS", pojasnila je Bešić.

Ukoliko bi se održali predsjednički izbori, 41,5 odsto ispitanika bi glasalo Đukanovića, Bečića 19,4 odsto, Zdravka Krivokapića 9,6, Andriju Mandića 11,5, a Dritana Abazovića 7,3 odsto.

Članstvo u EU podržava 70% građana, a članstvo u Nato - 45 odsto građana.  34 odsto je onih koji ne podržavaju da CG ostane dio NATO, dok je 21 odsto onih koji nemaju stav.

Svaki drugi građanin smatra da u EU treba biti prvi izbor.

Što se tiče unutrašnje politike, 51 odsto ispitanika smatra da prioritet treba da budu ekonomski problemi.

Kada je posrijedi uticaj Srbije i SPC na novu vladu, najveći broj smatra sa je snažniji uticaj više nego što je bio prije smjene vlasti 29,8 odsto, dok 26,8 smatra da je uticaj isti.

Što se tiče Temeljnog ugovora svaki peti građanin smatra da ne treba da se potpiše jer je štetan za državu. A kada je riječ o tome gdje treba potpisati svaki četvrti građanin smara da se on treba potpisati u CG dok 0,7 smatra da treba u Srbiji.

Pitanje crnogorske nezavisnosti - 70,6 smatra da je CG nezavisna država, 12,3 smatra da državni status CG treba ponovo razmotriti dok svaki peti građanin nema stav.

67,5 bi glasalo da ostane nezavisna dok 7,1 smatra da bi trebalo da se pripoji Srbiji.

Istraživanje „Političko javno mnjenje Crne Gore“, urađeno od 18. do 26. juna na uzorku od 1.015 ispitanika.  (antena M)



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.