•   Četvrtak,Decembar 12.
  • Kontakt
Ekonomija

Povećan broj ženskih preduzeća za više od 20%

(15 riječi)

Učešće ženskih preduzeća u ukupnom broju preduzeća u Crnoj Gori u toku 2023. godine povećano je za više od 20 odsto u odnosu na godinu ranije, saopšteno je na konferenciji za novinare na kojoj je promovisano treće izdanje inicijative Top Women Business Montenegro (TWBM).

Inicijativa je i ove godine okupila partnere iz privatnog i javnog sektora, kao i međunarodnih organizacija. Značaj TWBM-a ponovo su, kao institucionalni partneri, prepoznali Sekretarijat Savjeta za konkurentnost (SCC), Privredna komora Crne Gore (PKCG), kao i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, ali i NLB Banka koja je treću godinu za redom generalni pokrovitelj inicijative. Partneri ovogodišnje inicijative su Mikrokreditna finansijska institucija Alter Modus i kompanija Idea CG.

Mr Ljiljana Burzan-Nikolić, izvršna direktorica TWBM-a i Agencije za kreativne komunikacije BI Communication koja je lansirala Inicijativu, kazala je da osim što je broj ženskih preduzeća i dalje u porastu, u prethodnoj godini je registrovan značajan rast od preko 20%.

„S obzirom na to da je rast značajno veći od rasta ukupnog broja preduzeća, ove godine, prvi put od kako pratimo, imaćemo rast učešća ženskih preduzeća u ukupnom broju preduzeća. Druga značajna informacija koju mogu podijeliti je da se među novim ženskim preduzećima značajan broj odnosi na strane državljanke. Nažalost, ovaj dio nijesmo mogli preciznije analizirati, s obzirom na to da podaci o zemlji porijekla žena koje su osnovale ili vode ova preduzeća nijesu javni. Ipak, smatramo da je korisno ukazati na tu činjenicu koja bi donosiocima odluka mogla biti važna pri kreiranju politika u ovoj oblasti”, istakla je Burzan-Nikolić.

Prema njenim riječima, rano je za zaključak da je navedeni rast stabilan i da je rezultat sistemske podrške ženskom preduzetništvu u Crnoj Gori, ali vjerujmo da je tako i da će ovo biti početak dugoročno pozitivnog trenda. „Kompletne nalaze analize prezentiraćemo na panel-diskusiji zakazanoj za 29. oktobar”, naglasila je Burzan-Nikolić.

„Žensko preduzetništvo je najbrže rastuća kategorija u preduzetničkom svijetu koje je zahvatilo podjednako sve zemlje, bez obzira na stepen ekonomskog razvoja. Razvijanjem ženskog preduzetništva, stvaraju se preduslovi za otvaranje novih radnih mjesta i razvoj inovacija, što doprinosi razvoju društva u cjelini“, kazao je potpredsjednik Privredne komore Crne Gore (PKCG), Dragan Kujović.

On je kazao da PKCG samostalno i kroz partnerske projekte kao što je i TWBM, nastoji da dodatno osnaži i učestvuje u razvoju ženskog preduzetništva i na taj način omogući stvaranje nove vrijednosti u crnogorskoj ekonomiji.

Ekaterina Paniklova, stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, poručila je da napredak u biznisu, kao i u bilo kojoj drugoj oblasti, nije moguć bez korišćenja punog potencijala svih ljudskih resursa.

„Dok u Crnoj Gori žene čine približno 43% zaposlenog stanovništva, zauzimaju ipak samo 20% rukovodećih pozicija. Ova razlika naglašava potrebu za kontinuiranim naporima da se smanji rodni jaz u liderstvu i preduzetništvu. Kako bismo zaista napredovali, ključno je da iskoristimo puni spektar ljudskog kapitala. U UNDP-u, posvećenost dostizanju rodne ravnopravnosti više je od slavljenja dostignuća. Aktivno radimo na uklanjanju barijera sa kojima se žene suočavaju u digitalnim i STEM oblastima, kroz kreiranje regionalnih mreža, mentorstvo i promociju pristupa resursima. Na ovaj način ne samo da podstičemo snaženje mreže žena u STEM-u, već i pomažemo Crnoj Gori da se pozicionira kao lider u industrijama budućnosti. Obezbjeđivanje jednakih prilika za žene u ovim oblastima, od ključnog je značaja za pokretanje inovacija i ekonomskog napretka”, istakla je Paniklova.

Šefica Sekretarijata Savjeta za konkurentnost Marija Šuković kazala je da raznovrsnost aktivnosti SCC-a na najbolji način oslikava koliko je tema horizontalna, tj. zahtijeva djelovanje u više sektora i resora, ali i koliko zahtijeva uključenost i podršku raznih zainteresovanih strana kako bi rezultati bili vidljivi i opipljivi.

„Kako bismo prepoznali i uklonili barijere, a zatim radili na definisanju politika i strategija, neophodna je saradnja javnog i privatnog sektora, uz podršku međunarodnih institucija i donatora“, kazala je Šuković.

Ekspertkinja za strateški marketing i komunikacije u NLB Banci, Jelena Vujović kazala je da u NLB banci vjeruju da TWBM inicijativa na sistematičan, odgovoran i profesionalan način afirmiše i promoviše žensko preduzetništvo.

Ovo su vrijednosti za koje se zalaže NLB Banka koja je prije tri godine lanisrala kreditnu liniju Žene u biznisu uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj sa ciljem da podstakne žene preduzetnice da ojačaju samopouzdanje i pokažu da su sposobne za vođenje uspješnih preduzeća. Danas, gotovo 100 realizovanih biznis ideja i više od tri miliona plasiranih sredstava potvrđuju, ne samo ispravnost odluke, već predstavljaju važan doprinos oslobađanju ženskog potencijala za razvoj crnogorske ekonomije“, istakla je Vujović.

 



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.