KAKO DJELUJU PRAVOSLAVNA BRATSTVA U CG: ANB ćuti o mreži crkvenog ektremizma i njihovim hibridnim aktivnostima
Povodom hibridnog djelovanja pravoslavnih bratstava u Crnoj Gori i njihovog uticaja, kao i veza sa paramilitiranim i ekstremističkim organizacijama iz Rusije i regiona, Portal Standard je pitao Agenciju za nacionalnu bezbjednost, vezano za njihove aktivnosti u Crnoj Gori, baš kao što smo to uradili u slučaju Harisa Šunda, ekstremista iz Bosne i Hercegovine, koji je pokušao da formira paradžemat u Plavu. Ne, za razliku od priče o islamskom radikalizmu u Crnoj Gori za koji smo od ANB-a dobili odgovore, na pitanja o pravoslavnim bratstvima i njihovom radikalizmu iz Agencije za nacionalnu bezbjednost ćute.

Dok crkvene ikone ponovo s vremena na vrijeme prolaze ulicama u litijama, u sjenci krsta djeluju strukture čija misija odavno nadilazi duhovno. Pravoslavna bratstva koja predstavljaju kao humanitarne i vjerske organizacije sve se više profiliraju kao instrumenti spoljnog uticaja – političkog, bezbjednosnog i ideološkog – prvenstveno iz pravca Moskve i Beograda. Njihovo djelovanje u Crnoj Gori odavno već poprima karakteristike hibridne destabilizacije: od litija do uličnih blokada, od ikonografije do propagande, te sve češće i vidljivije izlaze iz sfere simbolike i ulaze u zonu ozbiljnih bezbjednosnih prijetnji.
Najnoviji primjer je državljanin Bosne i Hercegovine Danko Savić (54), koji je prije dva dana uhapšen u naselju Ćurilac nadomak Danilovgrada, inače pripadnik Kozačkog pokreta, kod koga je policija pronašla čitav arsenal oružja u ilegalnom posjedu.
Savić je u ilegalnom posjedu imao toliko oružja, municije i eksploziva da je kompletno mogao naoružati jedan omanji odred vojske.
Iako udruženja poput „Kozaka Crne Gore“ i novoformirane „Balkanske kozačke vojske“, čiji je Savić istaknuti član, tvrde da je njihovo djelovanje ceremonijalnog i kulturnog karaktera, praksa da demantuje, pa javnost može vidjeti da se radi o militarizovanim strukturama s dubokim političkim i geopolitičkim vezama.
Savić nije usamljen slučaj, već ilustracija šire slike u kojoj se pravoslavna bratstva, moto-grupe i kozačka udruženja ponašaju kao hibridni subjekti: djelimično religiozni, djelimično nacionalistički, a sve više bezbjednosno – operativno interesantni.
Sakralna infrastruktura sa parapolitičkom agedom
U Crnoj Gori prema javno dostupnim podacima, najaktivnije djelovanje tri organizacije pravoslavnih bratstava – Miholjski zbor , Pravoslavno bratstvo Stupovi i Noćni vukovi , sa tijesnim vezama sa Srpskom pravoslavnom crkvom, koji su u posljednjih nekoliko godina postali akteri političkih previranja i bezbjednosnih izazova.
Miholjski zbor , na čijem čelu je bivši padobranac Vojske Srbije i pop srpske crkve Mijajlo Backović, organizovao je više javnih okupljanja s jasnim političkim porukama: od protesta u Budvi 2020, preko okupljanja protiv tadašnje vlade, do javnih poziva na mobilizaciju „za Kosovo“. Njihovo učešće na Paradi pobjede u Moskvi 2023. godine, rame uz rame s ruskim kozačkim udruženjima i delegacijama iz Republike Srpske, jasno je pozicioniralo bratstvo na mapi geopolitičkih lojalnosti.
Udruženje Bratstvo Stupovi , aktivno djeluje u Bijelom Polju i sjeveru Crne Gore i takođe je učestvovalo u protestima i skupovima podrške Rusiji. Njihovi članovi su administrirali digitalne grupe za koordinaciju demonstracije, a predstavnici su takođe bili prisutni u Moskvi 2023. godine.
Noćni vukovi , formalno moto-klub, faktički su militarizovana ekspozitura proruskog uticaja. Njihovo učešće u osiguranju intronizacije mitropolita Joanikija na Cetinju 2021. godine, uz uniformisana lica i vjerske simbole, pokazali su organizacioni kapacitet i političku ambiciju. U martu 2022. godine predvodili su skupove podrške invaziji Rusije na Ukrajinu ispred Skupštine Crne Gore.
Hibridni narativ: Vjera, nacija, Kremlj
Retorika ove organizacije dosljedno nosi anti-NATO, antizapadne i proruske poruke. Crkvene litije korišćene su kao platforma za političke poruke, dok se istovremeno glorifikovao „srpski svet“, pozivalo se na jedinstvo s Rusijom i zagovarala revizionistička istorijska tumačenja. Ono što su započeli famoznim litijama iz 2020. godine nastavili su u drugačijim oblicima djelovanja do danas. U njihovoj simbolici dominiraju kozačke zastave, ruski amblemi i ikonografija koja se odavno nadilazi vjerski kontekst.
Bratstva danas sve češće funkcionišu kao paralelne društvene strukture – organizuju kontroverzne ”kulturne” događaje, pružaju humanitarnu pomoć samo određenoj grupi ljudi koja simpatiše Rusiju i Srbiju i na razne načine usmjeravaju političke stavove dijela građana. Njihovo prisustvo u kriznim momentima, bilo da je riječ o političkoj tranziciji, vjerskim tenzijama ili međunarodnim krizama, nikada nije bilo slučajno.
Operativne veze i finansijska mreža
Iako Agencija za nacionalnu bezbjednost nije odgovorila na pitanja o potencijalnom praćenju aktivnosti ovih bratstava i njihovim aktivnostima, raspoloživi podaci ukazuju na postojanje složenih mreža kontakata i logističke podrške inostranstva.
Uloga ruskih diplomatskih struktura, uključujući rusku ambasadu i kulturni centar, zabilježena je kroz zajedničke događaje, simboličke manifestacije i javnu podršku sličnim organizacijama. Identifikovana je i prisutnost ruskih oligarha kao što je Konstantin Malofejev, poznat po finansiranju pravoslavno-nacionalističkih pokreta širom Evrope. Uz njega tu je državna ruska agencija Rosotrudničestvo, koja sprovodi stipendijske i kulturne programe, čije beneficije često koriste članovi ili simpatizeri bratstava.
U Crnoj Gori je u prethodnom periodu iako je protjerano više ruskih „diplomata“ pod sumnjom za špijunske aktivnosti, njihov uticaj je ostao kroz druge organizacije poput navedenih pravoslvanih bratstava, koje sada pokušavaju da formalizuju saradnju, pokrećući raznorazne programe na ruskom jeziku kao i otvaranje škole.
Djelovanje ovih bratstava više se ne može posmatrati kao isključivo duhovno ili kulturno. Njihovo prisustvo na terenu, kroz organizovane proteste, logističku mrežu i političku retoriku, ima sve elemente strukturisanog djelovanja s potencijalnim posljedicama po ustavni poredak, javni red i međunarodnu poziciju Crne Gore.
Pozivi na „povratak vojske na Kosovo“, blokade saobraćajnice, otvorena podrška Kremlju, prisustvo u Moskvi i veze sa ekstremističkim strukturama iz regiona, ukazuju na potrebu za ozbiljnom institucionalnom reakcijom.
U vremenu kada su meki uticaji postali instrumenti geopolitičkog nadmetanja, bratstva u Crnoj Gori djeluju kao tihi, ali operativni kanali destabilizacije. Ispod tamjana i molitvi krije se drugačija liturgija, ona u službi interesa koji često nisu ni crnogorski, ni vjerski. portal standard
3 Komentara
francis Postavljeno 04-07-2025 10:51:40
Support and care for emotional and psychological issues through therapy, medication, and counseling Mental Health Treatment
Odgovori ⇾SMM World Panel Postavljeno 03-07-2025 09:08:41
Your ability to present information in such an engaging and straightforward way is truly admirable smm
Odgovori ⇾paulenkeauren Postavljeno 03-07-2025 04:23:15
Stickman Hook pushes players to think like both an athlete and a physicist. Can you master the arc of the perfect swing? Or will you crash trying?
Odgovori ⇾