Društvo

Predstavljena Zelena poslanička grupa

(15 riječi)

U okviru obilježavanja 30 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom u Podgorici je danas održana konferencija  na tu temu  a predstavljena je i Zelena poslanička grupa.

Zelena poslanička grupa sasatavljena je od poslanika u Skupštini Crne Gore koja ćeraditi na promovisanju, pokretanju i sprovođenju inicijativa na lokalnom, nacionalnom i regionalnom nivou u skladu sa vrijednostima i principima zaštite životne sredine.

Zelena grupa u kojoj je devet poslanika vlasti i opozicije, formirana je u okviru Škole političkih studija Građanske alijanse , u saradnji sa poslanicima crnogorske Skupštine i uz podršku njemačke organizacije GIZ.

Programski direkltor GA Milan Radović je preddstavljajući parlamentarnu grupu kazao

da se mora raditi na jačanju infrastrukture i primjeni principa i da je neophodno dati doprinos ekološkoj državi teda grupa ostaje otvorena za pridruživanje ostalih zainteresovanih poslanika, čiji je zadatak da rade na promociji zelenih inicijativa i ideja, kao i uspostavljanje regionalne saradnje.

U ime Građanskog pokreta URA u  Zelenoj grupii su poslanici  Božena Jelušić i Miloš Konatar, od Socijaldemokrata  član je Boris Mugoša,a FORCU predstavlja  Genci Nimanbegu.

U ime Radničke partije član je  Maksim Vučinić, Bošnjačke stranke Amer Smailović, Demokratske partijeusocijalista Daliborka Pejović i Pokretaza promjene Nikola Bajčetić.

U Povelji koju su potpisali članovi Zelene grupe navodi da će raditi na jačanju dijaloga, uključivanju javnosti i civilnog sektora u process donošenja odluka u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja.

“Održivog korišćenja energije, zaštite klime, energetske efikasnosti, održive urbane mobilnosti i održivog saobraćaja”, piše u Povelji.

Dodaje se da će raditi i na sticanju novih znanja i vještina u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja, korišćenja obnovljivih izvora energije, zaštite klime, primjene mjera energetske efikasnosti i principa održive urbane mobilnosti i održivog saobraćaja.

Ministar kapitalnih investicija  u Vladi Crne Gore Mladen Bojanić učestvujući u radu konferencije  kazao  da je mnogo zatečenih problema vezanih za zaštitu životne sredine odnosno ekologije  koji se moraju rješavati  među njima se ističu Termoelektrana Pljevljai male hidroelektrane.

Ministar  je kazao i da je željeznica prepoznata kao održiv sistem sa najmanjim uticajem na životnu sredinu i najavio je investicije u toj oblasti.

Državni sekretar u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Crne Gore  Danilo Mrdak na konferenciji ocijenio je da je pravo na zdravu životnu sredinu ispred svih prava, prvo i principijelno.

U Crnoj Gori  postoji dosta problema, poput odlaganja otpada, ali kako je kazao, nije saglasan sa idejom da treba kopirati velike sisteme jer smatra da nas je to i dovelo do problema.

Otpad  je pitanje lokalnih samouprava pa se se kroz zakon mora dati lepeza rješenja, na osnovu kojih će lokalne samouprave vidjeti šta treba da urade, smatra Mrdak.

 

B.P.



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.