Nedavna izjava Zdravka Krivokapića da je Crnogorska pravoslavna crkva nevladina organizacija i takozvana, u potpunosti je suprotna relevantnim činjenicama. Crnogorska pravoslavna crkva je, naime, uvijek, pa i nakon obnove 1993.g, bila registrovana kao vjerska organizacija i crkva, a nikada kao nevladina organizacija. Što se tiče drugog dijela izjave, Krivokapić tvrdi isto ono što i oni koji su ga i izabrali i još drže na funkciji, a on čitavu suverenu državu na aparatima, sa krajnjim ciljem njihovog isključenja, te tako pošto je sada na vlasti i pita se (suštinski slično daljinskom upravljaču), nezavisne Crne Gore ne bi bilo, kao što to jednom reče na Cetinju.
Dakle, Zdravko i Srpska pravoslavna crkva tvrde da ’’ni u crkvenim ni u državnim arhivama do 1918. godine ne postoji dokument iz koga bi se vidjelo da je mitropolija Crnogorsko-primorska imala naziv ‘Crnogorska pravoslavna crkva’’’. Izgleda da ni iz Srpske pravoslavne crkve više niko ne negira (osim možda Zdravka!?), da je Crnogorska pravoslavna crkva (bila i ostala) – autokefalna, jer je takvih dokumenata, čak i iz arhiva same Srpske pravoslavne crkve, toliko da je to očigledno. A što se tiče naziva „Crnogorska pravoslavna crkva”, negiranje da je on postojao, toliko je bez ikakvog smisla i značaja, da je, suštinski, čak potpuno irelevantno. Ipak, iza ove tvrdnje stoji nepromijenjeni stav Srpske pravoslavne crkve o nepriznavanju crnogorskog naroda i nacije i nezavisne i međunarodno priznate crnogorske države, te nacionalne, crnogorske pravoslavne crkve, tj. pravoslavne crkve crnogorskog naroda – Crnogorske pravoslavne crkve.
No, idemo redom. More je naučne literature i dokumenata istorijske, državno-pravne i crkveno-pravno-kanonske provenijencije, i to Crnogorske crkve, Srpske crkve, Carigradske patrijaršije, Ruske crkve, itd., iz kojih se vidi da je crnogorska crkva bila potpuno samostalna i autokefalna u okviru slobodne i suverene crnogorske državne teritorije, tj. da je bila jednaka i apsolutno ravnopravna sa svim drugim samostalnim, autokefalnim pravoslavnim crkvama i da nije ni u kom pogledu zavisila ni od jedne druge crkve – ni od Srpske, ni od Ruske, ni od Carigradske patrijaršije, već da su je isključivo za sve njih vezivali samo „mir i ljubav”. Ovđe se mogu navesti jedino bitna dokumenta, a i od tih samo neka, što je sasvim dovoljno da se vidi da je riječ o autokefalnoj pravoslavnoj crkvi i to pod punim nazivom Crnogorske pravoslavne crkve. Autokefalnost Crnogorske pravoslavne crkve i njen puni naziv – „Crnogorska Pravoslavna Crkva” (koji se od strane Srpske pravoslavne crkve apodiktički negira), dvije su strane jednog istog pitanja, naime, objektivne činjenice i istine za Crnogorsku pravoslavnu crkvu, crnogorsku državu i crnogorski narod, te za ukupnu domaću i međunarodnu javnost i sve dobronamjerne ljude, na jednoj, i subjektivnog problema i neprihvatanja za Srpsku pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori i Srpsku pravoslavnu crkvu (Beogradsku patrijaršiju) u cjelini.
Proces uobličavanja i izgradnje stvarne autokefalnosti Crnogorske pravoslavne crkve počinje sa ustanovljenjem crnogorske „teokratske” državne vlasti oko 1500 g. „Veoma je važna činjenica da je mitropolite, od napuštanja zemlje potonjega Crnojevića, birao i postavljao Opštecrnogorski zbor. Ima više dokumenata u kojima crnogorski mitropoliti ističu legitimitet svoje vlasti, koju su dobili iz ruku dinastije Crnojevića”. (Dr Danilo Radojević: 1991). Crnogorska „Teokratija”, tj. Principat ili Vladikat, bila je „jedinstveni primjer u svijetu, posebito u pravoslavlju. Već i ta istorijska činjenica je dovoljna za punu posebitost i zasebitost, odnosno samostalnost Crnogorske pravoslavne crkve”. (Sreten Zeković: 1997.) Crnogorska pravoslavna crkva, tj. Crnogorska mitropolija je postala „konačno autokefalna” poslije bitaka u Lješkopolju (1603/4) i u Kosovom Lugu (1612), u kojima su Crnogorci, predvođeni mitropolitom Ruvimom II Boljevićem, porazili tursku vojsku. U vrijeme vladike Danila Rusija priznaje stvarnu autokefaliju Crnogorske pravoslavne crkve. Jačanje oslobodilačke borbe crnogorskog naroda, crnogorske države i autokefalije Crnogorske pravoslavne crkve, nastavila se i u doba svih ostalih vladika i vladara iz dinastije Petrović-Njegoš. Petar I Petrović se potpisivao kao „černogorski mitropolit”, tako su ga oslovljavali i strani vladari, a u jednom pismu iz 1819. godine navodi „prvo: da u „Stanjeviću… postoji…jedan srednjevjekovni manastir, koji su moji pretšasnici davno sagradili na sopstvenom zemljištu ove nacionalne crkve; – drugo: da se pomenuti manastir ne nalazi na cesaro-kraljevskom imanju, nego na našem crnogorskom području”. Njegoš u ugovoru o prodaji manastira Stanjevići 1839. g. spominje „za sebe za njihove pretnike i nasljednike i za onijeh koji prikaživaju Naciju Crnogorsku i istu Naciju”. (Ranko Perović: 2008). U Diptihu Ruske pravoslavne crkve iz 1850. godine uvrštena je Crnogorska mitropolija kao autokefalna crkva. Dr Nikodim Milaš (1845–1915), kanonista i crkveni velikodostojnik Srpske Pravoslavne Crkve, u svojoj knjizi „Pravoslavno crkveno pravo” ističe: „Po katalogu Carigradske patrijaršije, izdanom u aprilu 1855. godine, postojale su sljedeće pomjesne crkve sa svojom samostalnom upravom (autokefalne): 1. Carigradska, 2. Aleksandrijska, 3. Antiohijska, 4. Jerusalimska, 5. Kiparska, 6. Ruska, 7. Karlovačka, 8. Sinajska, 9. Crnogorska i 10. Crkva u Kraljevini Grčkoj.” Naknadno, tom broju od deset autokefalnih crkava priključene su one koje su autokefaliju dobile poslije Berlinskog kongresa, među kojima je i Crkva u Kraljevini Srbiji.
Pravnik svjetskog ugleda Valtazar Bogišić, prije utemeljenja ustavno-pravne osnove Crnogorske Pravoslavne Crkve, sproveo je naučnu anketu o njenom statusu i položaju: „1. Crnogorska crkva drži li se avtokefalna, a ako ne, pod čijom jurisdikcijom stoji, pod patriarhatom carigradskim ili pod Svjatimim Sinodom peterburžskim? CG. (Crna Gora) Posve avtokefalna i osobenu jerarhiju ima. H. (Hercegovina) Pod patrijaršijom carigradskom, dakle nije avtokefalna. 2. Stoji li crnogorska crkva u kakvu odnošaju međusobnih darova s Sinodom peterburžskim ili s Patrijaršijom carigradskom? Daje li ovomu pošljednjemu kakvu godišnju potporu kao što daje Srbija i Grčka? Ima li još kakav drugi odnošaj među njima? CG. Uzajamnosti nema, nego samo što Sinod šalje kadkad na ime priloga crkvene utvariu, knjiga, odežda i t. d. što čine iz Rusije često i pojedini ljudi. Car Pavle Petrovič naznači godišnju pomoć Manastiru cetinskome od 1000 cekina. Šalju i sada taj prilog i od kad je crkovna uprava prešla k. g. mitropolitu šalju njemu, a prije je primala i to crnogorska vlada. Carigradskomu patrijarhu niti je kad što davala crnogorska crkva niti sad daje, niti joj (je) ko što u to ime iskao niti ište. Nema nikakva drugoga odnošaja, osim što se u novije vrijeme vladike crnogorske posvećuju u Petrogradu. 3. A u kome je odnošaju crnogorska crkva sa srpskom patrijaršijom u Karlovcima, a u kakvu s mitropolitom beogradskim, s bugarskim eksarhatom i s drugim avtokefalnim crkvama? CG. Nema zvanična odnošaja nikakva, nego mir i ljubav”. (V. Bogišić: 1999.)
Mitrofan Ban, „Mitropolit Crnogorski i Brdski”, kako je na naslovnoj stranici istaknuto, preveo je 1896. godine, a cetinjska Državna štamparija objavila, s ruskoga knjigu „Sedam Tajna Novoga Zavjeta od Episkopa Silvestra”. Crnogorski Mitropolit je 1901. godine napisao „Kratki Crkveni Ustav za sveštenike i učenike Bogoslovsko-učiteljske škole po Mihailovskom i Nikolajeviću”. Najviši pravni akt jedne crkve mogao je donijeti samo poglavar autokefalne pravoslavne crkve što je Mitrofan Ban i bio. U Enciklopediji „Slavari” (Sankt Peterburg, 1903.) stoji: „Crnogorska crkva je samostalna (avtokefalna)”. A Enciklopedija „Britanica” (Encyclopedia Britannica) donosi ne samo podatke o autokefalnoj Crnogorskoj crkvi, već i o, u kontekstu crnogorskog jezika, literarnoj kulturi u svještenstvu začetoj u Obodskoj štampariji. U njenom jedanaestom izdanju iz 1911. g. u pododjeljku o religiji u Crnoj Gori piše: „Crnogorska pravoslavna crkva je autokefalna grana Istočnog Pravoslavlja. Godine 1884. ova Crkva je i formalno odbranila svoju nezavisnost od pretenzija ruskog Sinoda”.
U članu 1. „Ustava Svetoga Sinoda u Knjaževini Crnoj Gori” iz 1903. g. se kaže: „Avtokefalna pravoslavna Mitropolija u Knjaževini Crnoj Gori, kao član jedine, svete, katoličanske i apostolske crkve, kojoj je pastironačelnik i glava Gospod i Bog naš Isus Hristos, čuva i održava jedinstvo u dogmatima i kanoničkim ustanovama sa svima drugima pravoslavnim, avtokefalnim crkvama, i ovo će jedinstvo ona čuvati i održavati do vijeka.” O autokefalnosti Crnogorske pravoslavne crkve govore i članovi 2. i 15. pomenutoga Ustava. U „Ustavu za Knjaževinu Crnu Goru” 1905. g. u članu 40. piše: „Državna vjera je u Crnoj Gori istočno pravoslavna. Crnogorska je crkva autokefalna. Ona ne zavisi ni od koje strane Crkve, ali održava jedinstvo u dogmama s istočno pravoslavnom Vaseljenskom crkvom. Sve ostale priznate vjeroispovijesti slobodne su u Crnoj Gori.” U knjizi „Pedeset godina na prestolu Crne Gore 1860– 1910”, iz 1910. godine piše: „Godine 1888. Mitropolit Mitrofan bio je izaslan od Knjaza Gospodara kao predstavnik Crnogorske crkve u Rusiju, u Kijev, da prisustvuje velikom slavlju ruskom – slavlju devetstogodišnjice primanja Hrišćanstva, i tom prilikom je, na dan 15. jula, služio službu Božju zajedno sa kijevskim mitropolitom Platonom i beogradskim Mihailom”.
Povodom dvadesetpetogodišnjice arhijerejske službe mitropolita Mitrofana Bana, 1910. godine, u čestitci Antonija, mitropolita petrogradskog, želi se „dobro Crnogorske crkve”, carigradskog patrijarha Joakima da „Gospod…podari…darove…svetoj Crnogorskoj crkvi”, a arhiepiskop beogradski i hmitropolit Srbije Dimitrije Pavlović, upućuje pozdrave „dragoj nam bratskoj Crnoj Gori” i ističe da „Srpska crkva kao sestra i po vjeri i narodnosti dijeli radost Crnogorske crkve”. Ustavno-pravna i crkveno-kanonska autokefalija Crnogorske crkve se istorijski samouobličila, dovršila i zaokružila do 1910. g., jer je to bio „obavezan preduslov i priprema za Kraljevinu”. (S. Zeković: 1997.) Carigradska patrijaršija je 19. februara 1922. g., izdala tomos, u kojemu se „priznaje proglašeno jedinstvo autokefalnih crkava: Srpske, Crnogorske i Karlovačke, kao i dviju dalmatinskih eparhija”. Kao što je očigledno iz svih ovih dokumenata različitog izvora i porijekla, nepobitna je istorijska, pravna i crkveno-kanonska činjenica da je Crnogorska pravoslavna crkva djelovala ne kao takozvana što ‘’naš’’ premijer tvrdi, već kao autokefalna i apsolutno nezavisna i ravnopravna u odnosu sa svim drugim pravoslavnim crkvama i to pod svojim punim nazivom kao Crnogorska pravoslavna crkva. (gradski.me)
13 Komentara
먹튀검증사이트
Postavljeno 05-10-2023 05:07:02
Hello mates, good article and pleasant arguments commented, Have a nice day :D 먹튀검증사이트
I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. I truly adored reading your posting. Thank you! :D 먹튀신고사이트
03 amazon In Afghanistan on Thursday, a bomb planted in a graveyard killed 14 women and children, many of them picnicking at the graveside of a family member during the Muslim Eid al Fitr holiday, officials said female viagra price
59, 60 The sympathetic nervous and renin angiotensin systems are stimulated by diuretic induced decreases in BP, and Figure 2 shows potential mechanisms through which they could be linked to increased blood glucose cialis cheapest online prices The sesame seed lignan sesamin has been found to reduce mammary tumor size in rats with hormone receptor positive ER PR tumors
Sve najvažnije što treba reći u prilog istorijskoj istini o viševjekovnom postojanju autokefalne Crnogorske pravoslavne crkv je rečeno u ovom tekstu gospodina Gorana Sekulovića. Veoma dragocjen osvrt autora na ovu temu, kroz koncizan i nepobitno argumentovan prikaz istorijskog trajanja autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve. Sve je hronološki poređano i ne ostavlja ni najmanju dilemu u pogledu istinitosti te tvrdnje. Ovaj Sekulićev sjajan prikaz je nastao kao izraz revolta na izjavu nepomenika koji negira postojanje autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve sa pozicije premijera ove države. Čudo neviđeno! No, ima li ga kada je ova družina na vlasti u pitanju.
I još jednom: čitajte gospodina Sekulovića, biće korisno za sve nas!
O Crnogorci!
O Crnogorci!
Tako vi svega što vi je najmilije
Tako vi ovoga i onoga svijeta
Tako vi duše i obraza
Tako vi jučerašnjice i sjutrašnjice
Tako vi dana današnjega.
Tako vi vaše djece
Tako vi neba i mora na njinim rukama
Tako vi dana na njinome licu
Tako vi sunca u njinome glasu.
Ne budite tudja metla i lopata
Ne lizite tudje šake
Ne obijajte tudje pragove
Ne dajte se varati
Ne dajte se kupovati
Ne budite tudja sreća
Vrćite se sebi i svome.
Tako vi ljeba i vode
Tako se lako sa dušom rastajali
Tako vi zemlje u koju ćete.
Ne rezite jedan na drugoga
Ne pijte krv jedan drugome
Ne kopajte jamu jedan drugom
Ne radite za svoju pogibiju.
E vi sve ponesoše
E vi mozak popiše
E vi strv poginu
E ve iskopaše iz amina
Da vi nema ni imena ni pomena.
Pod svoje nebo
Na okup oko svojega sunca.
O Crnogorci!
O Crnogorci!
13 Komentara
먹튀검증사이트 Postavljeno 05-10-2023 05:07:02
Hello mates, good article and pleasant arguments commented, Have a nice day :D 먹튀검증사이트
Odgovori ⇾먹튀신고사이트 Postavljeno 05-10-2023 05:06:53
I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. I truly adored reading your posting. Thank you! :D 먹튀신고사이트
Odgovori ⇾RaEgJrM Postavljeno 04-08-2023 10:17:02
Because of this high demand a few horrible things would occur cheap cialis Acetazolamide cannot be given to those who are sulfa allergic
Odgovori ⇾ahRKffvo Postavljeno 09-07-2023 00:48:24
03 amazon In Afghanistan on Thursday, a bomb planted in a graveyard killed 14 women and children, many of them picnicking at the graveside of a family member during the Muslim Eid al Fitr holiday, officials said female viagra price
Odgovori ⇾먹튀검증 Postavljeno 16-06-2023 01:13:30
I am now not positive where you’re getting your information, however good topic. 먹튀검증
Odgovori ⇾메이저사이트 Postavljeno 16-06-2023 01:12:44
You are my intake, I own few blogs and occasionally run out from to brand. 메이저사이트
Odgovori ⇾먹튀검증 Postavljeno 16-06-2023 01:12:32
certainly like your website but you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. 먹튀검증
Odgovori ⇾먹튀검증사이트 Postavljeno 16-06-2023 01:12:22
Awesome post, the information you shared was resourceful and I enjoyed reading it, thanks for sharing. 먹튀검증사이트
Odgovori ⇾Fruinly Postavljeno 17-05-2023 07:15:01
The Creighton Model, so named because it was developed at the Creighton University School of Medicine by Dr tadalafil cialis
Odgovori ⇾unsaniulp Postavljeno 26-02-2023 15:54:01
cialis order online Read the entire FDA prescribing information for Halaven Eribulin Mesylate
Odgovori ⇾blexEveva Postavljeno 31-01-2023 20:00:43
59, 60 The sympathetic nervous and renin angiotensin systems are stimulated by diuretic induced decreases in BP, and Figure 2 shows potential mechanisms through which they could be linked to increased blood glucose cialis cheapest online prices The sesame seed lignan sesamin has been found to reduce mammary tumor size in rats with hormone receptor positive ER PR tumors
Odgovori ⇾blexEveva Postavljeno 27-01-2023 11:52:46
priligy tablets crude oil prices rose 1
Odgovori ⇾Fanito Postavljeno 26-09-2021 14:24:14
Sve najvažnije što treba reći u prilog istorijskoj istini o viševjekovnom postojanju autokefalne Crnogorske pravoslavne crkv je rečeno u ovom tekstu gospodina Gorana Sekulovića. Veoma dragocjen osvrt autora na ovu temu, kroz koncizan i nepobitno argumentovan prikaz istorijskog trajanja autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve. Sve je hronološki poređano i ne ostavlja ni najmanju dilemu u pogledu istinitosti te tvrdnje. Ovaj Sekulićev sjajan prikaz je nastao kao izraz revolta na izjavu nepomenika koji negira postojanje autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve sa pozicije premijera ove države. Čudo neviđeno! No, ima li ga kada je ova družina na vlasti u pitanju. I još jednom: čitajte gospodina Sekulovića, biće korisno za sve nas!
Odgovori ⇾