Goran Sekulović: Hommage Podgorici (VII)
Iz knjige Gorana Sekulovića ‘’Hommage Podgorici’’, sa podnaslovom ‘’I ljudima koji su je nosili u svom srcu i stvaralačkom duhu'', koja će se uskoro publikovati, objavljujemo u nastavcima esej ''Morača, Ribnica, Gorica… ili: Od ’Labud plaže' do 'Bemax Arene' i dalje niz obale Morače do 'kraja bedema' grada''.
Nastavljajući na otvorenim, dakle, eksterijernim prostorima i uslovima, osnovne odlike ove ''škole arhitekture’’, kako u pogledu arhitektonske forme tako i u pogledu prirode gradivnog materijala, a koristeći i dekorativne i figurativne elemente sa Duklje, Knežević je uz vrlo pažljivo, obzirno, tj. adekvatno – uz minimalno intervenisanje – tretiranje pejzaža i gotovo centralnog uklapanja u projekat tamošnjeg, od drevnih vremena, prisutnog tzv. Rimskog mosta, maksimalno produžio, iskoristio, sačuvao i valorizovao do kraja poznati i prihvaćeni civilizacijski i kulturološki, istorijski i arheološki trag i (dis)kontinuitet podgoričkog urbanog toposa (jednog ili više njih) od najstarijih ilirskih i rimskih vremena i prvih doseljavanja dukljanskih Slovena u Duklju pa sve do savremenog doba.RIBNICA
Ušće Ribnice u Moraču
– pogled ispod Rimskog ili Hadži-pašing mosta (Foto: Bojana
Sekulović)
Sličan prijatan ambijent kao na Sastavcima napravljen je i oko knjižare ‘’Karver’’-Banje (objekta u sklopu KIC-a ‘’Budo Tomović’’), tj. (H)amama, bivšeg turskog kupatila na lijevoj obali Ribnice, smještenog ispod Brijega Ćukovića.
Rekonstruisani
savremeni objekat ''Banje'' (knjižara ''Karver'' i kafić ''Itaka'') i uređeni
okolni prostor nakon izgradnje mosta preko Ribnice (Foto: Bojana Sekulović)
Fazno i u više projekata i ovaj prostor i onaj preko puta, tj. na desnoj obali Ribnice – ispod Kuslevove kuće pa sve do mosta Kapadžića – uspješno je uređen (park, klupe za odmor, atrijum, uz poštovanje zatečenog prostora i prirode terena) i oplemenjen i tako je vidno došlo do istinskog ‘’spuštanja’’ života grada na obale njegovih rijeka. Na ovaj način je u pravom smislu i pozitivno umnogome redefinisan odnos Podgorice prema rijekama, budući da je za taj istinski civilizacijski, demokratski i humanistički pristup, ponajviše i prije svega u njihovoj blizini, apsolutno nepotrebno graditi ''nenormalno visoke kule u trci za prestiž, glorifikaciju bogatstva. Drugo je potrebno za to – temeljno uređenje priobalja i potrebnih mu prilaza.'' (Arhitektica Ljiljana Bakić)
Reprezentativan primjerak autentične podgoričke građanske vile između dva svjetska rata – kuća Rista Kusleva (Foto: Bojana Sekulović)
Šetalište od
''Karvera'' (objekta Banje, tj. nekadašnjeg turskog kupatila) do Kapadžića
mosta (Foto: Bojana Sekulović)
0 Komentara