Mrdović smatra da je "Barometar 26" pokušaj izvršne vlasti da utiče na javni diskurs: Otupiti retoričku "oštricu žileta" svojih subjekata
U jazu duboke podijeljenosti građanstva po mnogim pitanjima i, iznad svega ogromnog kraha institucionalnog sistema, inicijative kakva je "Barometar 26" ne treba da budu iznenađenje, sa koje god adrese da su pokrenute, bilo od vlasti, opozicije, akademskog sektora..., kazala je u izjavi za "Dan" izvršna direktorica Akcije za socijalnu pravdu Ines Mrdović.
Prije nekoliko dana predstavljen je dokument "Barometar 26", koji afirmiše zajedničku obavezu ključnih parlamentarnih političkih aktera u Crnoj Gori da sarađuju u cilju uspješnog zaključivanja pregovora o pristupanju EU do kraja 2026. godine.
U tom dokumentu se, između ostalog, navodi da se potpisnici obavezuju da će se fokusirati na državno jedinstvo i saradnju u oblasti EU integracija, ostavljajući polarizujuća pitanja, koja bi mogla ugroziti proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, posebnom mehanizmu rješavanja tih pitanja. Takva pitanja uključuju identitetske teme i druga pitanja koja mogu izazvati etničke ili vjerske tenzije, ili destabilizovati nacionalnu bezbjednost Crne Gore.
Prema riječima Ines Mrdović, u nekim regularnim političkim okolnostima, što u Crnoj Gori sigurno nije slučaj, podrazumijevalo bi se da politički akteri čine sve da se na najbolji način zadovolji interes građanstva, čiji ubjedljivo najveći dio godinama iskazuje nepodijeljenu podršku pristupanju EU.
– U tom smislu, bilo bi izlišno potpisivati bilo kakve inicijative o okupljanju političkih subjekata radi ostvarivanja jednog od strateških ciljeva države, već bi svi i u vlasti i u opoziciji davali maksimalan doprinos da zemlja što prije ispuni svoje obaveze i pristupi EU – ističe Mrdović.
Kako je ocijenila, u konkretnom se stiče utisak da u izvršnoj vlasti, koja okuplja vrlo različite partije, pokušavaju da kroz fokus ka EU integraciji otupe retoričku "oštricu žileta" u javnom diskursu svojih subjekata, a zbog niza različitih izbornih ciklusa, prevashodno na lokalnom nivou.
– Zemlja se kroz Reformsku agendu obavezala na mnogo zahtjevnih obaveza, od čega zavisi priliv finansijske podrške EU, pa joj sigurno ne odgovara rovito političko tlo. U svakom slučaju, nešto zapaljiviju političku retoriku treba očekivati sve do nikšićkih lokalnih izbora, ali i ako se ponovo ode na podgoričke izbore. U tom slučaju nije realno očekivati da će partije prekinuti međusobne oštre prozivke zbog EU integracionog procesa i ostaviti po strani pitanja koja polarizuju, jer se radi o suviše velikim ulozima, imajući u vidu da su to dva najveća grada u zemlji, a što u dobroj mjeri preslikava raspoloženje biračkog tijela na centralnom nivou – kazala je Mrdović.
Kako smatra, ono što je u ovom času najveća enigma, a što može značajno da pokrene lavinu rasprava u javnosti, jeste obim najavljenih ustavnih promjena.
– Ukoliko se taj obim bude zadržao na nivou pravosudnih izmjena koje zahtijeva EU, a ne bude se previše ulazilo u ostala ustavna pitanja, onda neće biti pretjeranog političkog praska u javnosti. Ako to ne bude slučaj, onda treba očekivati ne samo taj prasak, već će to biti i ozbiljan test za opstanak aktuelne vlade u ovom sazivu, ili uopšte – zaključuje Mrdović.
dan.co.me
0 Komentara